ANASAYFA

Ürünler

Endüstriyel Panel PC

Endüstriyel Elektronik Elemanları

Reaktif Güç Kontrol Rölesi
Zaman Röleleri
Motor Koruma Röleleri
Gerilim Koruma Röleleri
Sıvı Seviye Rölesi
Fotosel Röleleri
Hız Kontrol Röleleri

Kümes Otomasyon Sistemleri

Seviye Sensörleri

Elektronik Tartım Sistemleri

Silo Isı Kontrol Sistemleri

Un ve Yem Otomasyonu

Saç Kabinler

Online Satış Sitemiz Açılmıştır. www.abkmarket.com

 

MOTOR (FAZ) KORUMA ve SIRASI RÖLELERİ

     
 
      Sanayi tesislerimizde yaygın olarak kullanılan elektrik motorlarının iki faza kalarak aşırı ısınması ve yanması sıkça karşılaşılan arıza kaynaklarından biridir. Motor korumasında sıkça kullanılan “termik manyetik röle gerek elektro mekanik yapısı, gerekse demaraj akımının karşılanabilmesi için akım ayarının yüksek tutulması nedeniyle, koruma işleminde yetersiz kalmaktadır. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmış bulunan Motor Koruma Rölelerinin hangi koruma fonksiyonlarını yerine getirdikleri aşağıdaki tablodan ve koruma fonksiyonları listesinden anlaşılabilir.
   
I. Faz Yokluğu: Motorun herhangi bir nedenle iki faza kalması durumunda, motor devreden çıkarılır.
II. Faz Sırası: Faz sırasının ters olduğu durumlarda (R,S,T saat yönünde değil) motor devreye alınmaz. Herhangi bir nedenle faz sırası bozulursa Motor gecikmesiz devreden çıkarılır.
 III. PTC Koruması: Motor sargı sıcaklığı PTC’nin sıcaklık değerini aşarsa motor gecikmesiz olarak devreden çıkartılır.
IV. Gerilim dengesizliği (ayarlanamaz): Faz arası gerilim dengesizliği % 20 sabit değerden fazla olduğu anda çıkış rölesi 3sn. içinde motoru devreden çıkarır. Üç fazlı sistemlerde gerilim dengesizliği (asimetri) yüklerin fazlara dengesiz bağlanması sonucu oluşur. Gerilim dengesizliği motor sargı sıcaklığının belli bir miktar artmasına ve dolayısıyla motor gücünün düşmesine neden olur.
V. Gerilim dengesizliği (ayarlanabilir): Faz arası gerilim dengesizliği kullanıcının ayarladığı asimetri değerinden küçükse çıkış rölesi çekilidir. Eğer gerilim dengesizliği Ayarlanan değeri (%5-% 25) aşarsa, çıkış rölesi 3 sn.lik zaman gecikmesi sonunda bırakır ve motor devre dışı kalır. Eğer asimetri hatası, sabit zaman gecikmesinden daha kısa süreli bir zaman diliminde gerçekleşirse, çıkış rölesi çekili kalır, motor devreden çıkartılmaz.Kısaca şebekedeki ani dalgalanmalardan etkilenmez.